miercuri, 10 iunie 2015

CHEC PUFOS CU FRUCTE CONFIATE


INGREDIENTE

  • 6 oua
  • 6 linguri ulei
  • 200gr zahar
  • 250gr faina
  • 1 plic praf de copt
  • 2 plicuri zahar vanilat
  • 50gr cacao
  • 1 praf de sare
  • 150gr prune confiate
  • esenta rom
  • zahar pudra
  •  

  • MOD DE PREPARARE RETETA Chec pufos cu fructe confiate:

    Fructele confiate le punem la inmuiat in apa fierbinte cu putina esenta de rom.Le scoatem si le scurgem de pa intr-o sita.
    Batem albusurile spuma cu un praf de sare pana se intaresc.
    Galbenusurile le mixam putin,apoi adaugam treptat uleiul,zaharul,zaharul vanilat.Compozitia o adaugam peste albusuri si amestecam usor de sus in jos.Adaugam treptat si faina amestecata cu praful de copt,apoi fructele confiate.
    Impartim compozitia in doua parti,in una punem cacaoa si omogenizam bine.
    Tapetam o forma de copt in care punem cu lingura din fiecare compozitie.Dam la cuptorul preincalzit,la foc potrivit pana se coace frumos.Lasam sa se raceasca apoi pudram cu zahar pudra











duminică, 7 iunie 2015

MEDALION DE SOMON LA GRATAR


INGREDIENTE:
4bucati medalion somon
4-5catei de usturoi
ulei de masline(3-4linguri)
zeama de la o lamaie mare
sare
piper
praf de ienibahar
rozmarin
MOD DE PREPARARE:
Pregatim marinata:punem intr-un castron uleiul de masline,zeama de lamaie,usturoiul si condimentele(fiecare stie cum mananca de condimentat ) si amestecam bine totul.
Punem pestele intr-un vas si turnam sosul peste el,il intoarcem pe ambele parti.Dam la frigider cateva ore daca se poate,cel putin 30minute.
Punem pestele pe un gratar sau o tigaie si prajim cateva minute pe ambele parti.Servim cu cartofi natur.






miercuri, 20 mai 2015

Krem a la krem cu mascarpone( si xylitol)

Nu am mancat niciodata ceva mai pufos si mai cremos....nu stiu daca a iesit asa de la xylitol ....am mai facut prajitura in diferite variante,chiar si cu fructe,dar niciodata nu a iesit asa de buna...am repetat-o de doua ori intr-o saptamana...am avut si oua proaspete de casa...Am mai facut varianta cu mascarpone si este mai buna decat reteta de baza,cea cu frisca si crema ole.Si cu fructe....este si mai delicioasa.
Oricum,cred ca xylitolul a avut un rol determinant la prajitura...Dar se poate face si cu zaharul obisnuit.
XYLITOLUL SAU ZAHARUL DIN MESTEACAN ESTE UN INDULCITOR NATURAL CARE SE GASSESTE IN COAJA MESTEACANULUI.DAR SI IN DIFERITE FRUCTE SI LEGUME SI POATE INLOCUI CU SUCCES ZAHARUL DIN ALIMENTATIE.XYLITOLUL ARE VALOAREA ENERGETICA MAI MICA DECAT ZAHARUL,NUMAI 2,4KCAL/G SI PUTERE DE INDULCIRE EGALA CU ACESTA.ESTE STABIL LA COACERE,FIERBERE SAU CONGELARE.SE DIZOLVA USOR IN TOATE MANCARURILE SI BAUTURILE.SE RECOMANDA LA PREPARAREA ALIMENTELOR,LA INDULCIREA BAUTURILOR,PRAJITURILOR,DESERTURILOR,PREPARATELOR CALDE SAU RECI,LICHIORURILOR,COMPOTURILOR.
XYLITOLUL NU SE FRAMANTA SI NU ESTE POTRIVIT PENTRU ALIMENTELE CE CONTIN DROJDIE.XYLITOLUL NU SE CARAMELIZEAZA.
Eu am cumparat xylitolul la cutie SLY,de la Auchan si a costat cam 21ron  400gr.Mi-a fost teama sa il folosesc in blat dar m-am riscat.Este putin mai dulce decat zaharul dar nu cu mult si are un gust tare bun.

INGREDIENTE BLAT:
7oua
7linguri xylitol(sau zahar)
1plic CREME OLE de la dr Oetker de ciocolata
1praf de sare
1plic praf de copt
CREMA:
1plic creme ole vanilie
500gr mascarpone
500ml frisca lichida
150ml lapte+50ml
1plic intaritor frisca(optional)
2-3linguri xylitol sau zahar pudra ,depinde de cat de dulce vrem
GLAZURA:
200gr ciocolata neagra
50gr unt
100ml frisca lichida
Mixam albusurile cu un praf de sare pana se intaresc,apoi adaugam treptat xylitolul si batem bine dupa fiecare lingura.Adaugam galbenusurile si omogenizam.Praful de la crema de ciocolata il amestecam cu praful de copt si il adaugam in oua,amestecand usor de jos in sus cu o lingura.Punem compozitia intr-o tava termorezistenta,tapetata si dam la cuptorul preincalzit,la foc potrivit,cam 20minute.Facem testul cu scobitoarea/Scoatem si lasam sa se raceasca.
Mixam cateva clipe mascarponele cu 50ml lapte(nu mult ca o stricam).Mixam praful de la crema ole de vanilie cu frisca lichida,indulcitorul,laptele si intaritorul de frisca pana se intareste,apoi adaugam crema mascarpone si mixam putin(nu mult!).
Lasam blatul in tava si punem peste el crema.
Pregatim glazura:topim ciocolata cu frisca lichida,apoi adaugam untul si omogenizam bine.Punem glazura peste crema si nivelam.Dam la rece cateva ore(daca aveti rabdare ))).















vineri, 15 mai 2015

SALAM DE BISCUITI CU EUGENII





in timp ce faceam un salam de biscuiti am observat ca aveam niste eugenii pe dulap si m-am gandit ce ar fi daca....si a iesit ceva bun....

INGREDIENTE

  • 600 gr biscuiti
  • 300gr eugenii cu crema groasa de ciocolata
  • 200 gr rahat bucati
  • 200 ml lapte
  • 200 gr unt
  • esenta rom
  • 200 gr zahar
  • 150 ml apa
  • 3 linguri cacao
  • zahar pudra pentru ornat
 

MOD DE PREPARARE RETETA Salam de biscuiti cu eugenii:

Rupem biscuitii bucati mai mici si o parte ii punem intr-un robot de bucatarie cateva clipe, sa nu se macine fin. Cealalta parte raman doar rupti bucati mai mici. Despartim crema de biscuite la eugenii si sfaramam biscuitele ramas pe care il adaugam la ceilalti biscuiti.
Intr-o craticioara punem apa cu zaharul si lasam pana incepe sa fiarba, apoi adaugam cacaoa, esenta de rom dupa gust si untul si lasam pe foc pana se topeste complet untul, amestecand continuu iar in final turnam treptat laptele. Lasam cateva minute sa se racoreasca, apoi turnam peste biscuiti,adaugam si crema de la eugenii si amestecam bine pana compozitia este omogena.
Punem compozitia pe folie de prospetime si rulam ca pe un salam. Dam la rece cateva ore, apoi scoatem din folie si taiem. Ornam cu zahar pudra daca dorim. Ies cam 3 bucati de salam de biscuiti. Eu le-am pus in doua forme.


marți, 17 martie 2015

Placinta cu carne si ciuperci


nu mai facusem de multa vreme o placinta din aceasta,o tot aveam in plan...
400gr aluat foietaj(eu am luat de la lidl necongelat dar doar cand a fost gata placinta am vazut ce dulce este aluatul ))),este un aluat pentru placinte dulci,dar a fost tare gustoasa si cu aceasta umplutura)
1piept de pui(500-600gr)dezosat
1borcan ciuperci
1ardei gras
200gr cascaval ras
2linguri parmezan
2oua
sare
piper
condimente pentru pui
500ml zeama de supa(sau apa)
3linguri smantana
MOD DE PREPARARE:
Daca avem foietaj congelat,il lasam in frigider cateva ore sa se decongeleze.
Taiem cuburi ardeiul gras si il punem intr-o tigaie cu putin ulei (eu am folosit o tigaie de ceramica la care nu am avut nevoi de ulei ).Taiem si pieptul de pui bucati mici si il punem peste ardei,lasam cateva minute la calit,apoi adaugam ciupercile si mai lasam cateva minute,apoi punem zeama de supa ,sare,piper si condimente si lasam pe foc pana se inmoaie carnea,completand cu apa daca este cazul si scade prea mult si carnea nu este gata.Lasam putin sa se racoreasca.
Din cele doua oua,pastram un galbenus,iar restul oualelor il batem cu sare si piper,adaugam smantana,parmezanul si 50gr cascaval ras.
Pregatim o tava termorezistenta pe care o tapetam cu hartie de copt,in care intindem aluatul(tava sa fie mai mica decat aluatul,sa ramana niste margini pe care sa le putem intoarce).Punem umplutura de carne peste aluat,peste care turnam ouale batute(inainte de impachetarea aluatului sau dupa)Intoarcem marginile aluatului peste umplutura(eu nu le-am intors destul de frumos) si ungem marginile cu galbenusul ramas si dam la cuptorul preincalzit,la foc potrivit,pana se rumeneste frumos aluatul(cam o ora a durat la mine pentru ca am pus intr-o tava ceramica in care se gateste mai lent la cuptor). Servim cald sau rece(la noi nu a apucat nici sa se racoreasca putin )))).